תקן הגזע

  • ראשי
  • רועה גרמני
  • תקן הגזע

תקן מס' FCI 166 מתאריך 23.12.2010

ארץ מוצא -גרמניה

תקן הגזע הוא אמת המידה להערכת תוצרת המגדלים בתערוכות הכלבים ובמבחני התאמה לגידול מה"ג בעברית ו- KORUNG בגרמנית.
התקן מציג דרישות, ומסביר אותן. הכלבים הקרובים ביותר במראם ובאופיים למה שמתואר בתקן הגזע, זוכים בציון גבוה, וכתוצאה מכך מבוקשים לגידול. בדרך זו, אנו משמרים, מקדמים ומשביחים את הגזע.

המועדון לכלב רועים גרמני ובגרמנית (VEREIN FÜR DEUTSCHE SCHÄFERHUNDE (SV נמצא בעיר AUGSBURG בגרמניה ואחראי על התפתחותו של הגזע, על כתיבת התקן , עדכון לתקן הקיים, ושינויים בתקן.
וועדת הגידול המדעית הנמצאת במועדון קובעת אלו תכונות חדשות רצויות נכנסות לתקן ואלו תכונות פסולות מורחקות מהתקן .
יחד עם כל זאת מסגרת התקן מותירה מקום לפרשנויות, לוויכוחים ולטעם אישי, כמו למשל: גודל שריר, גרמיות העצם, עוצמה ואלגנטיות. הזכרים חייבים להיות בעלי הופעה זכרית באופן בולט, וכך גם הנקבות עם הופעה נקבית.

כתקן כלב רועים גרמני או בלשונו המקורית DEUTSCHE SCHÄFERHUND נכתב בגרמניה ארץ מוצא הכלב ע"י המועדון לכלב רועים גרמני ה- (VEREIN FÜR DEUTSCHE SCHÄFERHUNDE (SV המשתייך להתאחדות הגרמני לכלבנות ה- VDH.
כל אלה כפופים לחוקי ה- FCI (ההתאחדות העולמית לכלבנות) היושבת בבלגיה
כלב הרועים הגרמני משתייך ב- FCI לקבוצה 1 - קבוצת הרועים.
ייעוד הכלב הוא לעבודה, לשירות ולרעייה.

אופי והתנהגות
בנוסף להופעה המאוזנת הרועה הגרמני חייב להיות מאוזן גם באופיו: בטוח בעצמו, בעל מזג טוב בחיי היום-יום, קשוב וערני לסביבה ולמתרחש סביבו . כלב הרועים הגרמני ניחן בחוסן נפשי ובטחון עצמי רב כל אלה יחד עם הרצון העז לרצות את בעליו מקנים לכלב את התכונות המתאימות לכלב עבודה, ליווי, שמירה, הגנה, רעייה ושירות.

מבנה הראש
הראש במבנה יתד ופרופורציוני לגודל הגוף ובעצמה המתאימה למין הכלב זכר או נקבה. לכלב גדול צריך להיות ראש גדול . היחס בין הגולגולת לזרבובית הוא 50%-50%.
ה-STOP המפריד בין הגולגולת לזרבובית צריך להיות ברור משתפל בהדרגה אבל לא מודגש יתר על המידה.

מבנה האף
האף ישר לא קמור ולא קעור שפתיים הדוקות ללא עודפי עור ולסתות עליונה ותחתונה חזקות.
צבע האף חייב להיות שחור.

מצד ימין ראש נקבי מאוזן עם הרבה עצמה בעל הבעה מצויינת.
מצד שמאל ראש זכרי מאוזן עם הרבה עוצמה בעל הבעה מצויינת .

מבנה השיניים
מספר השיניים בפה הכלב צריך להיות 42 בהתאם לנוסחה. המנשך צריך להיות מנשך מספריים כלומר השיניים החותכות צריכות לחפוף זו לזו במבנה מספריים. כל מרווח בין השיניים מהווה שגיאה. עצמות הלסת העליונה והתחתונה חייבות להיות חזקות בעלות עוצמה.

עיניים
גודל העיניים הוא בינוני במבנה שקדי, מלוכסנות מעט בעלות צבע כהה המשרות מבט והבעה מרשימות. עיניים בהירות אינן רצויות.

אוזניים
האוזניים צריכות להיות זקופות בגודל בינוני וניצבות לראש ואינן מוטות לצדדים. האוזניים מחודדות בקצוות והאפרכסת מופנית פנימה. אוזניים נפולות או מוטות הצידה, מהוות שגיאה. אוזניים המופנות לאחור בזמן מנוחה או עבודה אינן נחשבות כשגיאה.

צוואר הכלב
צוואר הכלב צריך להיות חזק שרירי ללא עודפי עור זווית הצוואר הינה 45 מעלות כלפי הגוף.

גוף הכלב
קו הגוף צריך להיות רציף וזורם מבסיס הצוואר דרך השכמה הגבוהה משם לגב הישר ולמותנית המשתפלת קלות.
מבנה הגב הינו בינוני באורכו יציב, חזק ושרירי מאד. המותנית צריכה להיות ארוכה ומשופעת קלות בזווית של 23 מעלות. הזנב הוא המשכו של קו הגוף ללא כל הפרעה (מדרגה).

חזה הכלב
החזה צריך להיות בינוני ברוחבו, קו החזה התחתון ארוך ומובהק. עומק החזה צריך להיות בין
45%-48% מהגובה הנמדד בצלעות.

מבנה הצלעות
הצלעות צריכות להיות במבנה קשתי באופן בינוני ולא במבנה של חבית.

הזנב
אורכו של הזנב מגיע לפחות עד העקבים אך אינו נוגע בקרקע. הזנב עשיר בפרווה והוא תלוי למטה כהמשכו של הגב. בתנועה או בעבודה הזנב מורם מעט אך לא מעבר לקו האופקי של הגוף. זנב שבור זוהי שגיאה פוסלת.

גפיים קדמיות
ישרות וניצבות לקרקע, מכל זווית אפשרית. הגפיים מקבילות מלפנים באופן מוחלט.
הזיוות האידאלי בין להב השכמה לעצם הזרוע הוא 90° אך יכול להגיע ל 110°

גפיים אחוריות
הגפיים האחוריות מעט משוכות לאחור הגפיים האחוריות חזקות ושריריות מאד ומקבילות זו לזו במבט לאחור הזיוות בין הירך לשוק עומד על בערך 120°

תנועת הרועה הגרמני
תנועתו של הרועה הגרמני היא תעודת הזהות שלו. היא נחלקת לארבעה חלקים: הליכה, ריצה קלה טרוט, קנטר, וגאלופ.
תנועת הכלב השוטפת בריצה קלה מכונה טרוט והיא מאפיינת את הרועה הגרמני. אנטומיה נכונה מייצרת תנועה נכונה. לפיכך הגפיים האחוריות והקדמיות צריכות להיות מאוזנות ומתואמות באורכן ובזיוותים שלהם, תוך שמירה על גב יציב.
מבנה גוף בפרופורציות נכונות הנתון בזיוותים נכונים יוצר תנועה מכסת שטח היוצרת את הרושם של תנועה חופשית יעילה חסרת מאמץ. הראש נדחף לפנים, הגב ישר ואינו מרצד והזנב המורם מעט יוצר תנועת טרוט עקבית ורציפה.

פרווה
הרועה הגרמני מופיע בשני תצורות פרווה. פרווה בינונית - רועה גרמני קצר שיער ופרווה ארוכה – רועה גרמני ארוך שיער. שני סוגי הפרווה מכילים פרווה תחתית
פרווה בינונית – הפרווה העליונה צריכה להיות צפופה מאד, מעט קשה וצמודה. קצרה על הגולגולת כולל בחלקן הפנימי של האוזניים. קצרה בצדן הקדמי של הרגליים, כפות ובהונות, שיער שופע יותר על צוואר הכלב ובצדן האחורי של הגפיים.
פרווה ארוכה – הפרווה העליונה צריכה להיות ארוכה, רכה ולא צמודה, עם ציציות על האוזניים וניצוי על הגפיים.

צבע הפרווה
הצבעים המותרים ברועה הגרמני הינם שחור וחום אדמדם, חום עד חום צהבהב עם סימנים באפור בהיר, צבע אחיד שחור, אפור עם סימנים בצבע כהה יותר, אוכף שחור עם מסיכה כהה.
כתם לבן על החזה נסלח אך לא רצוי.
צבע פרווה לבן אינו מותר.